Ankara Büyükşehir Belediyesi amblem değişikliğini halka soracak

Ankara Büyükşehir Belediyesince (ABB), belediyenin resmi ambleminin belirlenmesi konusunda kararın yarışmayla halka bırakılması için Belediye Meclisi’ndeki siyasi parti gruplarına teklifte bulunulacağı duyuruldu.

ABB tarafından belediyenin resmi ambleminin değişimine ilişkin açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, 31 Mart Yerel Seçimleri’nin ardından sosyal medyadan ve 153 çağrı merkezinden amblem değişimi için yoğun başvuru yapıldığı belirtildi.

Belediye Meclisi’nce tanıtıcı amblem belirlenmesinde salt çoğunluk, mevcut amblemin değiştirilmesinde ise 3’te 2 çoğunluk arandığına dikkat çekilen açıklamada, “ABB Meclisi’nde CHP Grubu 3’te 2 çoğunluğu sağlayamamakta ve tek başına amblem değiştirme kararı alamamaktadır. Bu nedenle yönetimimiz, ABB Meclisindeki siyasi parti gruplarına yeni bir amblem belirlenmesi konusunda kararın bir yarışmayla Ankara halkına bırakılması teklifinde bulunacaktır” denildi.

Belediyenin resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklama şöyle:

“ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ AMBLEMİ KONUSUNDA AÇIKLAMA

Ankara Büyükşehir Belediyesine 31 Mart 2024 Yerel Seçimlerinin ardından resmi amblemin değişmesi konusunda gerek sosyal medyadan gerekse Başkent 153 Çağrı Merkezinden yoğun başvuru gelmektedir. Konu hakkında;

– Belediye Meclisince tanıtıcı amblem belirlenmesinde salt çoğunluk, mevcut amblemin değiştirilmesi konusunda ise üçte iki (nitelikli) çoğunluk aranmaktadır.

– ABB Meclisinde CHP Grubu üçte iki çoğunluğu sağlayamamakta ve tek başına amblem değiştirme kararı alamamaktadır.

Bu nedenle yönetimimiz, ABB Meclisindeki siyasi parti gruplarına yeni bir amblem belirlenmesi konusunda kararın bir yarışma ile Ankara halkına bırakılması teklifinde bulunacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

ABB’nin önceki başkanı AK Partili Melih Gökçek tarafından 2011’de yaşama geçirilen mevcut amblemde, Atakule’ye eklenmiş iki minare ile hilal ve beş yıldız yer alıyor. Hilalin üst kısmında da Ankara Kalesi figürleri bulunuyor. Amblem, kullanıma girdiği dönemde Ankara 3. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilerek üzerinde çok küçük değişiklikler yapılmasıyla birlikte yeniden Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçmesiyle gündeme gelmişti.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x