Bu Tünelin Sonunda Ölüm Var!

Zonguldak’ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait ocakların yanı sıra özel işletmelere ait ocaklarda da maden üretimi yapılıyor. Resmi verilere göre, Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait ocaklarda bin 197 yer üstü ve 6 bin 491 yer altı işçisi olmak üzere toplam 7 bin 688 işçi görev yapıyor. Özel işletmelere ait ocaklarda ise 2 bine yakın işçi çalışıyor. Ayrıca, kentte kayıt dışı maden ocaklarında da üretim gerçekleşiyor ve burada çalışan işçilere günlük bin ile 2 bin TL arasında yevmiye ödeniyor.

Zonguldak Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, kaçak maden ocaklarına yönelik operasyonlarını sürdürse de bu tür faaliyetlerin tamamen önüne geçilememiş durumda. Kaçak maden ocaklarında meydana gelen iş kazaları genellikle göçük, metan gazı zehirlenmesi, kömür tozu patlaması veya sıkışma gibi nedenlerden kaynaklanıyor. Son 10 yılda yaşanan iş kazalarında 44 madenci hayatını kaybetti.

Bu süreçte polis ve jandarma ekipleri, kaçak maden ocaklarına yönelik denetimlerini sürdürerek mayıs ayı sonuna kadar 366 kömür ocağını denetledi. Bu denetimler sonucunda 157 kaçak maden ocağı tespit edildi ve operasyonlarla birlikte 57 ton 200 kilo kaçak üretilmiş kömür, 905 metre ray, 17 vagon ve 13 vinç ele geçirildi. Türkiye Taşkömürü Kurumu ekipleri, mühürlenen kaçak ocakları patlayıcılar kullanarak imha etti veya mühürleyerek kapattı. Ayrıca, sahibi tespit edilebilen ocaklar için idari ve adli süreçler başlatıldı ve ele geçirilen malzemeler ilgili kurumlara teslim edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x