Bulgar Kralı I. Ferdinand 36 yıl sonra ülkesine dönüyor

Bulgaristan’nın önemli gazetelerinden Sega’nın sitesinde yer alan habere göre, Kral I. Ferdinand’ın naaşı bir ay içerisinde Bulgaristan’a iade edilecek. Mezarı, 1948 yılında öldüğü memleketi Coburg’daki (Almanya) Aziz Augustine Katolik Kilisesi’nin mahzeninde bulunuyor. O dönemde, Bulgaristan’da monarşik rejimin sona erip yerini komünist rejime bırakması nedeniyle naaşının Bulgaristan’a nakledilmesi ve burada defnedilmesi, mümkün olmamıştı.

NAAŞI GETİRMEK İÇİN 36 YILDIR GİRİŞMLERDE BULUNULUYOR

Haberde, “10 Kasım 1989’dan sonra Kral I. Ferdinand’ın naaşının iadesi için çeşitli girişim komiteleri kurulmuş, ancak çabalar sonuçsuz kalmıştır” deniliyor. Şimdi mümkün olan bu durum sonrası eski hükümdarın naşi Bulgaristan’a gelecek Varna Sarayı’ndaki ali kabristanına nakledilecek

31 YIL TAHTTA KALDI: BULGARİSTAN’IN BAĞIMSIZLIĞINI İLAN ETTİ

Osmanlı Devleti’nin Rusya’ya karşı 1877-1878’de yaşanan savaşı kaybetmesinin ardından kurulan özerk Bulgaristan’ın başına geçen Prens Ferdinand, 1908 yılında II. Meşrutiyet’in ilan edilmesinin ardından Bulgaristan’ın bağımsızlığını ilan ederek ‘Çar’ unvanını almış yani Bulgaristan Kralı olmuştu. Haberde de Kral Feridnand’ın geçmişi ile ilgili bilgiler veriliyor:

“Ferdinand Maximilian Carl Leopold Maria of Saxe-Coburg-Gotha, 7 Temmuz 1887’den ülkemizin bağımsızlığının ilan edildiği 22 Eylül 1908’e kadar Bulgaristan Prensi olarak görev yaptı ve o günden sonra Kral ilan edildi. Oğlu Çar Boris III lehine 3 Ekim 1918’de tahttan feragat edene kadar ülkemizi yönetti. Kendisi de Bulgaristan’ı terk etti. I. Ferdinand 31 yıl tahtta kalarak üçüncü Bulgar devletinin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı oldu”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x